Udržitelná móda a její principy

Módní průmysl (společně s ropným) je dnes i nadále jedním z nejnebezpečnějších průmyslů pro životní prostředí.

Po celém světě se jednotliví návrháři i celé módní korporace snaží spolupracovat a hledat nové nápady, jak učinit módu etickou. V důsledku toho byl vyvinut soubor pravidel v podnikání, módě a každodenním životě. Koncept, který spojuje tato pravidla a stává se hlavním trendem rozvoje módního průmyslu, se nazývá „udržitelná móda“ (sustainable fashion). Samotný pojem udržitelnost lze přeložit jako ekologická stabilita.

Principy udržitelné módy:

  • Odpovědné využívání lidských a přírodních zdrojů.

Značky, které se zavázaly k udržitelné módě, používají bezpečné materiály, zveřejňují výrobní podmínky prodávaných položek, zajišťují bezpečné pracovní postupy a spravedlivou mzdu. Patří sem i minimalizace odpadu včetně bezodpadového krejčovství.

  • Recyklace odpadů a věcí pro výrobu nových. 

Výrobci se snaží snižovat množství textilního odpadu, využívají recyklovatelné a obnovitelné zdroje a materiály. Vyrábí se kolekce oděvů vytvořené pomocí nových technologií z recyklovaných materiálů.

  • Oprava věcí místo nákupu nových. 

Udržitelná móda znamená, že z jedné věci můžete vytěžit maximum, než ji pošlete k recyklaci. Většinu věcí lze místo nákupu nových úspěšně opravit.

Udržitelné módní značky praktikují nejen odpovědné pracovní postupy, ale také používají udržitelné materiály. Patří mezi ně recyklované PET lahve na tenisky, recyklovaný papír na obaly, knoflíky z kovových plechovek, kožené zboží vyrobené ze zbytků, prádlo vyrobené z bukových vláken, oblečení vyrobené z recyklovaných rybářských sítí, a dokonce i šaty vyrobené z odpadu oceánu.

Módní značky se také snaží šetřit přírodní zdroje, minimalizovat negativní dopad na životní prostředí, recyklovat své produkty, snižovat svou uhlíkovou stopu, dodržovat důstojné pracovní podmínky pro pracovníky a péči o své spotřebitele.

Pokud informace o povědomí značky, která vás zajímá, nejsou zřejmé, můžete si udělat vlastní malý průzkum a položit si následující otázky:

  •  Kde se vyrábí toto oblečení?
  •  Jak a za jakých podmínek byl produkt vyroben?
  •  Kdo to vyrobil?

 

Tyto informace najdete na webu módní značky. Pokud tomu tak není, s největší pravděpodobností tato značka nedbá na udržitelnost a etiku své výroby. V každém případě můžete vždy napsat výrobci a zeptat se na všechny své otázky.

 

pexels-ksenia-chernaya-3965543